Most Read

  • Domino's trials self-driving pizza delivery robot
    Domino's in the U.S. is trialing a new delivery service using self-driving robot cars to deliver food to customers in Houston, Texas. Customers who opt-in will have their pre-ordered pizzas and pies arrive in a fully autonomous vehicle made by self-driving delivery company Nuro.
    Show more

    Covid-19

    Business services
    Advertise on Bizcommunity

    Subscribe to industry newsletters

    All the 2021 Oscar nominations

    The nominations for the 93rd Academy Awards were announced by Priyanka Chopra Jonas and Nick Jonas live from London yesterday.
    The awards will be help on the 25 April.



    Full list of 2021 Oscar nominations:


    Best Picture
    The Father (Sony Pictures Classics)
    Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
    Mank (Netflix)
    Minari (A24)
    Nomadland (Searchlight Pictures)
    Promising Young Woman (Focus Features)
    Sound of Metal (Amazon Studios)
    The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

    Best Director
    Thomas Vinterberg (Another Round)
    David Fincher (Mank)
    Lee Isaac Chung (Minari)
    Chloé Zhao (Nomadland)
    Emerald Fennell (Promising Young Woman)

    Best Actor in a Leading Role
    Riz Ahmed (Sound of Metal)
    Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
    Anthony Hopkins (The Father)
    Gary Oldman (Mank)
    Steven Yeun (Minari)

    Best Actress in a Leading Role
    Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
    Andra Day (The United States v. Billie Holiday)
    Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
    Frances McDormand (Nomadland)
    Carey Mulligan (Promising Young Woman)

    GLOBAL

    2021 Golden Globes: All the winners

    Tina Fey and Amy Poehler hosted the 2021 Golden Globes from separate locations - the Rainbow Room in the Rockerfeller Centre in New York and the Beverly Hilton in Los Angeles respectively - on 1 March...

    1 Mar 2021


    Best Supporting Actor
    Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
    Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
    Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
    Paul Raci (Sound of Metal)
    Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

    Best Supporting Actress
    Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
    Glenn Close (Hillbilly Elegy)
    Olivia Colman (The Father)
    Amanda Seyfried (Mank)
    Youn Yuh-jung (Minari)

    Best Adapted Screenplay
    Borat Subsequent Moviefilm, Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
    The Father, Christopher Hampton, Florian Zeller
    Nomadland, Chloé Zhao
    One Night in Miami, Kemp Powers
    The White Tiger, Ramin Bahrani

    Best Original Screenplay
    Judas and the Black Messiah, Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
    Minari, Lee Isaac Chung
    Promising Young Woman, Emerald Fennell
    Sound of Metal, Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
    The Trial of the Chicago 7, Aaron Sorkin

    Best Original Song
    “Fight for You,” (Judas and the Black Messiah)
    “Hear My Voice,” (The Trial of the Chicago 7)
    “Húsavík,” (Eurovision Song Contest)
    “Io Si (Seen),” (The Life Ahead)
    “Speak Now,” (One Night in Miami)

    Best Original Score
    Da 5 Bloods, Terence Blanchard
    Mank, Trent Reznor, Atticus Ross
    Minari, Emile Mosseri
    News of the World, James Newton Howard
    Soul, Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

    Best Sound
    Greyhound, Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
    Mank, Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
    News of the World, John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
    Soul, Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
    Sound of Metal, Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana

    Best Costume Design
    Emma, Alexandra Byrne
    Mank, Trish Summerville
    Ma Rainey’s Black Bottom, Ann Roth
    Mulan, Bina Daigeler
    Pinocchio

    Best Animated Short Film
    “Burrow” (Disney Plus/Pixar)
    “Genius Loci” (Kazak Productions)
    “If Anything Happens I Love You” (Netflix)
    “Opera” (Beasts and Natives Alike)
    “Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

    Best Live Action Short Film
    “Feeling Through”
    “The Letter Room”
    “The Present”
    “Two Distant Strangers”
    “White Eye”

    Best Animated Feature Film
    Onward (Pixar)
    Over the Moon (Netflix)
    Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
    Soul (Pixar)
    Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

    Best Cinematography
    Judas and the Black Messiah, Sean Bobbitt
    Mank, Erik Messerschmidt
    News of the World, Dariusz Wolski
    Nomadland, Joshua James Richards
    The Trial of the Chicago 7, Phedon Papamichael

    Best Documentary Feature
    Collective (Magnolia Pictures and Participant)
    Crip Camp (Netflix)
    The Mole Agent (Gravitas Ventures)
    My Octopus Teacher (Netflix)
    Time (Amazon Studios)

    SOUTH AFRICA

    From a Tiger King to an Octopus Teacher - Netflix reveals what South Africans watched in 2020

    Netflix reveals the films and series South Africans have been watching in 2020 - a year in which we've spent more time on the streaming platform.

    10 Dec 2020


    Best Documentary Short Subject
    “Colette” (Time Travel Unlimited)
    “A Concerto Is a Conversation” (Breakwater Studios)
    “Do Not Split” (Field of Vision)
    “Hunger Ward” (MTV Documentary Films)
    “A Love Song for Latasha” (Netflix)

    Best Film Editing
    The Father, Yorgos Lamprinos
    Nomadland, Chloé Zhao
    Promising Young Woman, Frédéric Thoraval
    Sound of Metal, Mikkel E.G. Nielsen
    The Trial of the Chicago 7, Alan Baumgarten

    Best International Feature Film
    Another Round (Denmark)
    Better Days (Hong Kong)
    Collective (Romania)
    The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
    Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

    Best Makeup and Hairstyling
    Emma, Marese Langan
    Hillbilly Elegy, Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
    Ma Rainey’s Black Bottom, Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry
    Mank, Kimberley Spiteri, Gigi Williams
    Pinocchio, Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

    Best Production Design
    The Father, Peter Francis, Cathy Featherstone
    Ma Rainey’s Black Bottom, Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
    Mank, Donald Graham Burt, Jan Pascale
    News of the World, David Crank, Elizabeth Keenan
    Tenet, Nathan Crowley, Kathy Lucas

    Best Visual Effects
    Love and Monsters
    The Midnight Sky, Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
    Mulan, Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
    The One and Only Ivan, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
    Tenet, Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers
    Comment

    Related

    News

    Let's do Biz